Można uniknąć zawału serca.
Kardiolog: można uniknąć zawału serca, czy udaru mózgu w przyszłości, jeśli teraz sprawdzimy, czy nie mamy podwyższonego ciśnienia, zbyt wysokiego poziomu glukozy i cholesterolu.
- Wśród czynników ryzyka zawałów serca wymienia się przede wszystkim: nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, otyłość, podwyższony poziom cholesterolu, nikotynizm
- Panuje stereotypowa opinia, że na serce chorują i umierają głównie mężczyźni
- Ważne jest wczesne uchwycenie czynników ryzyka oraz pierwszych objawów chorób odmiażdżycowych, takich jak choroba wieńcowa. Choroby serca u kobiet mogą być nietypowe i trudne do rozpoznania
- Kardiolog zapewnia, że można uniknąć zawału serca, czy udaru mózgu w przyszłości
Ważne jest wychwycenie pierwszych objawów
- 80 procent procent kobiet w średnim wieku ma co najmniej 1 klasyczny czynnik ryzyka choroby sercowo-naczyniowej. Po 55. roku życia dochodzi do ich rozwoju.
- Wśród czynników ryzyka wymienia się przede wszystkim: nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, otyłość, podwyższony poziom cholesterolu, nikotynizm oraz – mniej typowe – choroby autoimmunologiczne, przyjmowanie leków antyestrogenowych, cukrzycę ciążową i depresję.
- Ważne jest wczesne uchwycenie czynników ryzyka oraz pierwszych objawów chorób odmiażdżycowych, takich jak choroba wieńcowa. Choroby serca u kobiet mogą być nietypowe i trudne do rozpoznania. Częściej niż bóle w klatce piersiowej występują: duszność, osłabienie oraz dolegliwości sugerujące chorobę przewodu pokarmowego.
- Kobiety chorują na serce średnio 10 lat później niż mężczyźni. Do momentu pojawienia się menopauzy są chronione przez estrogeny. Jednak po tym czasie, to właśnie choroby serca i naczyń takie jak: zawał serca i udar mózgu są najczęstszą przyczyną zgonów kobiet w Polsce i Europie.
- Z najnowszych danych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego opublikowanych na łamach European Heart Journal w 2022 roku wynika, że choroby sercowo-naczyniowe są pierwszą przyczyną zgonów w Europie - zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Przy czym odpowiadają za 45 procent wszystkich zgonów u kobiet vs 39 procent wszystkich zgonów u mężczyzn.
Sprawdź ciśnienie, glukozę i cholesterol
- Kobiety nie zdają sobie sprawy z tego, że są w grupie ryzyka. Panuje stereotypowa opinia, że na serce chorują i umierają głównie mężczyźni - mówi prof. Joanna Jaroch, kardiolog, kierownik Oddziału Kardiologii w Szpitalu im. Marciniaka we Wrocławiu.
- Zapewnia, że można uniknąć zawału serca, czy udaru mózgu w przyszłości, jeśli teraz sprawdzimy, czy nie mamy podwyższonego ciśnienia, zbyt wysokiego poziomu glukozy i cholesterolu.
- Możemy to skorygować zarówno zmianą stylu życia, jak i odpowiednim leczeniem wprowadzonym we właściwym czasie - dodaje.
- Zachęca kobiety w wieku powyżej 55 lat do zgłoszenia się do lekarza rodzinnego w celu wczesnego wychwycenia czynników ryzyka miażdżycy oraz wykrycia pierwszych symptomów chorób układu krążenia.
Jak to zrobić? Jak podkreślają kardiolodzy wystarczy raz w roku wykonać podstawowe badania: zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, sprawdzić poziom glukozy i cholesterolu.